with Brak komentarzy

Kim jest wirtualna asystentka?

biurko wirtualnej asystentki

Kim jest wirtualna asystentka?


To częste pytanie ponieważ w Polsce jest to zawód z zaledwie kilkuletnią tradycją, w dodatku mało  znany dla ludzi z poza sfery szeroko rozumianego „onlajnu”.

No to kim Ona (w tej branży dominują panie...) jest?

To asystentka, tylko zdalna. Freelancerka lub część większego zespołu.

Nie pracujesz z nią w jednym pomieszczeniu, widujesz się jedynie poprzez komunikatory video. Nie musisz jej organizować miejsca pracy ani dbać o narzędzia do jej wykonywania.


Kiedy współpracujecie?

Wtedy, kiedy masz REALNĄ potrzebę, co oznacza brak standardowych kosztów zatrudnienia pracownika na stałe. To bardzo wygodna opcja np. w przypadku pracy projektowej lub też momencie spadku dochodów z przyczyn nieplanowanych. Ponadto współpraca odbywa się najczęściej w oparciu o pakiety godzinowe. Zleceniodawca regulując fakturę po prostu rezerwuje sobie czas wirtualnej asystentki potrzebny na jego zadania. Planuje współpracę - wie na co go w danym momencie stać i ile tego "wirtualnego wsparcia" potrzebuje, więc dodatkowe koszty go nie zaskoczą.


Dla kogo jest wirtualna asystentka?

Tak naprawdę dla każdego przedsiębiorcy, który potrzebuje, żeby go w czymś wyręczyć. Jednak najczęściej jest to pomoc dla biznesów, które funkcjonują w internecie lub duża część ich działalności odbywa się właśnie on-line. Mogą to być przedsiębiorcy, którzy założyli swoje marki i sprzedają produkty poprzez sklepy internetowe. A także twórcy internetowi. Oprócz treści dostępnych na ich kanałach, równie często oferują oni płatne lub bezpłatne ebooki, prowadzą webinary lub nagrywają podcasty. Te wszystkie czynności, oprócz oczywistej kreatywności, wymagają również szeregu działań organizacyjnych, technicznych i formalnych. Takich „na zapleczu”, którego nie widać, ale bez tego ich biznes by sprawnie nie funkcjonował. I tu właśnie wkracza wirtualna asystentka, która to – pisząc kolokwialnie – pomaga "ogarniać". A współpraca z nią oznacza, że dany biznes się rozwija, skoro potrzebne są kolejne ręce do pracy.

Oferty wirtualnych asystentek różnią się od siebie. Oprócz kojarzących się asystencko spraw administracyjno-biurowych, często pojawiają się specjalizacje (np. obsługa strony www od strony technicznej czy montaż podcastów). Tak naprawdę zakres zadań zależy od potrzeb zleceniodawcy i umiejętności asystentki.


Jaka jest najwieksza korzyść ze współpracy z wirtualną asystentką?

Odzyskany czas, zazwyczaj poświęcany na czysto organizacyjno-techniczne tematy, które potrafią zająć go tyle, że na kreatywność i nowe ścieżki nie ma miejsca. Wirtualna asystentka sprawia, że pojawiają się spokój i przestrzeń na szeroko pojęte NOWE. Bez tego żaden biznes na dłuższą metę nie utrzyma się na dobrym poziomie. Dlatego w którymś momencie rozwoju swojej działalności warto pomyśleć o przekazaniu części zadań wirtualnej asystentce, bo w dalszej perspektywie może się to okazać bardziej opłacalne i rozwojowe.


Jeśli chcesz sprawdzić jak w praktyce wygląda współpraca z wirtualną asystentką - napisz do mnie.

 

Zostaw Komentarz